Receptfeltöltés
Életmentő spejz: a csicseriborsó
Életmentő spejz: a csicseriborsó
Szerző: Wessely Márta

Csicseriborsó, bab, lencse. Szinte biztos, hogy mindenkinek ez ugrik be elsőre, amikor meghallja ennek az alapanyagnak a nevét. Nem véletlen a felsorolás, a kamránk leghűségesebb társa lehet a csicseriborsó, lekörözve a babot és a lencsét is.

Az ázsiai, mediterrán gyökerekkel rendelkező növény a XIII. század környékén jelent meg a magyar gasztronómiában, majd a XVIII. század idején szinte teljesen ki is kopott belőle, ám az elmúlt tíz évben újra feltűnt és egyre erőteljesebb a jelenléte.

Egészség, csicseriborsó a neved

A hüvelyesek között előkelő helyet foglal el a csicseriborsó, hiszen élelmi rost tartalma nem elhanyagolható, magas pektintartalma jótékonyan hat a szervezetünkre és fokozott fehérjetartalma pedig egyenesen a szuperfoodok közé emeli. Az emésztésre és a vércukorszintre gyakorolt jótékony hatása mellett, a csicseriborsó nagyobb mennyiségben tartalmaz karotint, B1-, B6- és E-vitamint, vasat, folsavat, cinket és magnéziumot.

Ne csak humusznak használjuk a csicseriborsót!

A csicseriborsó felhasználási köre igen széles. Manapság kedvelt a szárított szemekből készülő csicseriborsóliszt, hiszen a gluténérzékenyeknek kínál kitűnő alternatívát. Ám ez a liszt azok számára is érdekes lehet, akik nyugodt szívvel fogyaszthatják a kalászosokból készített liszteket.  Nekik is javasolt kipróbálni a párizsiasan elkészített fogásokat csicseriborsólisztbe forgatva, illetve a sima fűszeres lisztben történő panírozásánál is érdemes kipróbálni a csicseriborsó lisztjét.

A szárított csicseriborsóval való főzés elég nehézkes, hiszen sok időt vesz el, amíg a borsó megszívja magát, akár fél nappal korábban elő kell készíteni egy-egy fogáshoz. Éppen ezért érdemes konzerv csicseriborsót vásárolni, amivel sokkal gyorsabban dolgozhatunk.

csicseriborso-hummusz-pita.jpg

Csicseriborsó a főételek sorában

A csicseriborsót bármilyen fogásban felhasználhatjuk, amelyet babbal vagy lencsével készítenénk. Nem feltétlen kell a korábbi főszereplő száműzni, az is jó megoldás, ha a bab vagy a lencse mennyiségének a felét helyettesítjük csicseriborsóval. A téli ragulevesek, vegetáriánus, vegán raguk alapja is lehet ez a hüvelyes. A közel-keleti és az indiai konyha számos fogása inspirálhat minket, készíthetünk csicseriborsós, currys főfogásokat, a borsót összefőzhetjük paradicsompürével, vagy belekombinálhatjuk a szezon egyik kedvencébe, a sóletbe is.

Csicseriborsót a salátáinkba!

Tartalmasabb salátáinkat szintén feldobhatjuk egy-két maroknyi, fűszeres csicseriborsóval. A gombás ragukba is tehetünk egy bögrényi puha borsót, illetve nagyon izgalmas salátát készíthetünk főtt borsóból és friss, fonnyasztott spenótból. A saláták és raguk esetében javasolt a borsó egy részét krumplinyomóval elkrémesíteni, így plusz sűrítést egyáltalán nem vagy csak alig igényelnek ezek a fogások.

A csicseriborsó fűszerezése rendkívül egyszerű, a keleti ízvilág jól passzol hozzá, a különféle curry fűszerkeverékek mellett, az arab ras el hanout fűszerekkel szintén jól harmonizál, de akár zöld fűszerekkel, hagymával, fokhagymával is ízesíthető a csicseriborsós fogásunk.

Kommentet írok

Kommentelni csak bejelentkezve tudsz!

Belépés Regisztráció
Kommentek (0)

Még nem érkezett hozzászólás, legyél Te az első!