Receptfeltöltés
Életmentő spejz: a mák
Életmentő spejz: a mák
Szerző: Wessely Márta

A téli hónapokban a spejzunk képe is megváltozik. Nem csak a nyáron eltett lekvárok, kompótok, savanyúságok miatt, hanem egyszerűen másnak van szezonja, a közeledő karácsony okán történő alapanyagok beszerzéséről, betárazásáról nem is beszélve.

Ebben az időszakban jön el a mák ideje. A mákból soha nem érdemes nagyobb mennyiséget tartani, mert sajnos könnyen megavasodik, jobb, ha kis tételben megy tönkre, mintha több kilónyi mákot kellene a kukába borítani. Ennek ellenére, érdemes otthon tartani maximum fél kilónyi darált mákot, mert gyorsan és egészségtudatosan főzhetünk, süthetünk vele.

A mákot alapvetően desszertekhez szokás használni, ez nem kell, hogy minket befolyásoljon, nyugodtan felhasználhatjuk a főételeinkhez. Pirított egész mákkal könnyedén dekorálhatjuk és ízesíthetjük a készülő köreteinket, illetve a házilag gyúrt metélt tésztájába szintén tehetünk szemes mákot, nem csak kinézetre, ízre is egészen különlegessé válik. Az egész mákkal készített tésztát pedig a szokott módon felhasználhatjuk levesbetétnek, köretnek vagy épp a kedvenc mákos tésztánk alapjaként.

A mák igazi otthona: mákos desszertek

A mák mindig is nagy jelentőséggel bírt a magyar sütemények, péksütemények világában. A különféle főzött mákos töltelékek elengedhetetlenek a kalácsainkhoz, réteseinkhez, a beigliről nem is beszélve. A mákot azonban a gluténmentes táplálkozás hívei is boldog örömmel fogyasztják,  liszt helyett darált mákkal készítik el a süteményeket. A darált mákkal pillanatok alatt megoldható bármilyen desszertválság, hisz csak egy kis tésztát kell kifőzni, s már mehet is rá a porcukorral elkevert mák, de ugyanígy tesz rendet a megszáradt kiflik és zsemlék között is, hiszen ha van mák, akkor pillanatokon belül kész a mákos guba, ami talán a legfinomabb példája a maradékgazdálkodásnak.

A mák partnerei

A máknak vannak bevált partnerei, akikkel egymásból a lehető legtöbbet hozzák ki. Ilyen a meggy, amely szezonon kívül fagyasztva vagy kompótként is jó választás, illetve a szilva, amely – ha már tetten nem érhető az őszi piacon, akkor - fagyasztva vagy akár lekvár formájában is javasolt a mákkal házasítani. A piros gyümölcsökön kívül almát is társíthatunk a mákhoz, vele könnyedén lazítható a mák, anélkül, hogy elvinné az ízét. Reszelt almával keverhetjük a rétesbe, bejglibe szánt tölteléket is, sokkal lazább, szaftosabb végeredményt ad, mintha csak magát a mákot főznénk fel. A mákos sütemények, desszertek mellé pedig érdemes készíteni egy adag vaníliás sodót, ami szintén ideális kiegészítője ennek az alapanyagnak.

A mák fűszerei

A mák önmagában is meglehetősen markáns ízzel bír, éppen ezért a fűszerezésével is óvatosan kell bánni. A mák jól harmonizál a szerecsendióval, a fahéjjal, a szegfűborssal és a szegfűszeggel. A zöld fűszerek közül talán a citromfű és a menta a legkellemesebb párosítás, mondjuk ezt inkább nyáron, egy házi mákfagylalt készítésekor érdemes kipróbálni. A citrusok héja, leve is kellemesen és finoman fűszerezi a mákot, a citrom mellett javasolt a narancs, illetve a mandarin használata.

Kommentet írok

Kommentelni csak bejelentkezve tudsz!

Belépés Regisztráció
Kommentek (0)

Még nem érkezett hozzászólás, legyél Te az első!