Receptfeltöltés
Konyhánk fűszerei: a szerecsendió
Konyhánk fűszerei: a szerecsendió
Szerző: Wessely Márta

Ritkán használt, de népszerű fűszerünk a szerecsendió, amelyet leggyakrabban az őszi-téli időszakban kapunk elő, hogy raguleveseinket, mártásainkat, süteményeinket fűszerezzük vele. Az aprócska, intenzív aromájú dió mára már bárhol beszerezhető, egykor azonban hódító nagyhatalmak keltek ölre érte.

Csípős, édeskés illatát már az ókori Rómában is nagyra értékelték, ekkortájt a szerecsendió főleg illatosítóként jelent meg a gazdag patríciusok házaiban. A középkorra a szerecsendió még nagyobb értéket képviselt, a XIV. században egy fél kilónyi szerecsendióért cserébe három juhot vagy egy tehenet kellett adni.

A nagy felfedezéseket követően a szerecsendió nimbusza még tovább nőtt, a hollandok véres háborút indítottak a kelet-indiai szerecsendió termesztés ellenőrzéséért, sőt a XIX. században még az Új Világban meghódított New Amsterdam-ot is átadták az angoloknak két indonéz – szerecsendióban gazdag - fűszerszigetért cserében és egészen a második világháború végéig a világ fűszerpiacán megőrizték fontos pozíciójukat.

Szerecsendió sós fogásokban

A szerecsendiót a magyar háziasszonyok legtöbb esetben a sós ételek ízesítésére használják. A szerecsendió jó partnere bármilyen krumplis fogásnak, nyugodtan tehetünk egy keveset a rakott krumplihoz adott tejfölhöz, a francia burgonyarakottast körülölelő tejszínbe, s mehet egy csipetnyi a kedvenc, tejszínnel, tejjel, vajjal krémesített krumplipürénkbe is.

A szerecsendió izgalmas fűszere a sütőtöknek és a legtöbb gyökérzöldséghez szintén nyugodtan adható. Frissen reszelt szerecsendióval a tojásos ételeket is felturbózhatjuk, adhatjuk omletthez, rántottához, spanyol tortillához, néhány morzsányi mehet a buggyantott tojásra is. A sajtos ételeinkhez szintén illik a szerecsendió tüzes, meleg íze, a különféle sajtmártásokat, sajtkrémmel gazdagított leveseket, krémsajtos mártásokat teljessé tehetjük ezzel a fűszerrel. A szerecsendió mellé jól passzolnak a zöld fűszerek, a zsálya, a petrezselyem, a kakukkfű vagy a szurokfű, illetve a fehér borssal vagy a zöld borssal is ideális párost alkotnak.

A diót körül ölelő membrán szárított változata szintén majdnem minden konyhában előfordul, ez a húslevesek titkos összetevője: a szerecsendió virág.

Szerecsendió süteményekben

A téli ünnepkör süteményeibe szinte kivétel nélkül csempészhetünk egy kis szerecsendiót. Ahogy jó fűszere a mézeskalácsnak és a mézes krémesnek, úgy illik a krémsajtos, vajas krémekhez, a csokoládés krémekhez, az alap kevert tésztákhoz, az olajos magvakkal gazdagított muffinokhoz, az almás vagy épp gesztenyés süteményekhez. A szerecsendiónak bérelt helye van a mindenki által kedvelt répatorta fűszerei között, de szerecsendióval ízesíthetjük a forró csokoládét, a forralt bort vagy a kompótjainkat.

Hogyan tároljuk a szerecsendiót?

A szerecsendiót érdemes egyben tárolni, mert az fűszer őrleményének nagyon hamar elillan az illata és az íze. A dió mellé szerezzük be a speciális reszelőt is, amely könnyedén és jó méretben gyártja a fűszerforgácsokat.

Kommentet írok

Kommentelni csak bejelentkezve tudsz!

Belépés Regisztráció
Kommentek (0)

Még nem érkezett hozzászólás, legyél Te az első!