Receptfeltöltés
Gesztenyés desszertek
Gesztenyés desszertek

Bár a gesztenyemassza egész évben elérhető, az ősz és a tél az igazi időszaka ennek az alapanyagnak. A masszát természetesen mi magunk is előállíthatjuk, semmi más nem kell hozzá, mint jó minőségű szelídgesztenye, amit megfőzünk, szitán áttörünk, majd ízlésünknek megfelelően ízesítjük. A boltban kapható változatok között ma már könnyedén találhatunk cukormentes vagy natúr gesztenyemasszát is, ami szintén jó választás.

Hogyan készítsünk otthon gesztenyemasszát?

A szelídgesztenye héját kereszt alakban bevágjuk, ügyelve arra, hogy a gesztenye húsát ne sértsük fel. A sütőt 140 fokra előmelegítjük, úgy, hogy egy tepsiben vizet teszünk a sütő aljára. A gesztenyéket sütőpapíros tepsire ültetve, nagyjából bő fél órát sütjük, majd még forrón eltávolítjuk a héjukat. Egy lábasba vagy forralóban tesszük a gesztenyéket, annyi vizet adunk hozzá, ami épp ellepi, majd teljesen puhára főzzük. A gesztenyéhez főzés közben adhatunk fűszereket is, de az sem gond, ha csak a főzés végeztével ízesítjük be a pürének szánt gesztenyét és a nekünk legmegfelelőbb módon édesítjük. Adhatunk hozzá cukorszirupot, különféle mézeket, kókuszvirág cukrot, rizsszirupot vagy épp agaveszirupot, de sztíviával, eritrittel is édesíthetjük. A krémességét megadhatjuk tejjel, tejszínnel, magtejekkel, vajjal, a massza állagát pedig klasszikus krumplinyomóval, vagy akár robotgéppel is beállíthatjuk.

Mivel fűszerezzük?

A gesztenyemasszát leggyakrabban vaníliával szokás ízesíteni. Amennyiben tehetjük, ne vaníliás cukrot használjunk, hanem a vanília rúd kikapart belével ízesítsük, sokkal intenzívebb, izgalmasabb, összetettebb íze lesz a masszának. A vanília mellett jó ízesítője még a gesztenyének a szerecsendió és a fahéj, jó karaktert ad neki a gyömbér illetve a narancs reszelt héja.

Gesztenyemassza, a sokoldalú alapanyag

A gesztenyemasszából valóban számtalan finomság készíthető. A kellően ízesített masszát egy kevés folyadékkal érdemes fellazítani. Ez lehet egy pici tej, esetleg krémsajt, de ha nem gyerekeknek szánjuk az édességet, akkor nyugodtan tegyünk bele konyakot vagy rumot, egészen kellemes, pikáns íze lesz. A gesztenyemassza klasszikus felhasználási módja a gesztenyepüré, aminek írásos nyomaira bukkanhatunk a 15. századi olasz szakácskönyvekben.  A masszából készülhet konyakmeggyel, aszalt szilvával vagy épp marcipánnal töltött gesztenyegolyó, klasszikus gesztenyeszív, kerülhet muffinba,  de megtölthetjük vele a kedvenc kelt tésztás kiflinket, leveles tésztából hajtogatott táskánkat vagy omlós alapon készített hókiflinket.  Az ügyesen ízesített, kellően krémes gesztenyemasszát palacsintára vagy épp gofrira kanalazhatjuk és néhány rózsányi tejszínhabbal tehetjük még teljesebbé az élményt.

A gesztenyemasszát felhasználhatjuk sütemények tésztájához és töltelékéhez.  A tölteléknek történő felhasználás esetén a lehető legjobb megoldás, ha mascarponéval vagy más krémsajttal kevertjük ki a masszát, a krémsajt ugyanis a hűtőben nagyon szépen visszaköt, jól vágható, nem túl sűrű, de tartással rendelkező krémet ad. Ha sütni szeretnénk a gesztenyemasszát, akkor is jó választás a mascapone, bár ebben az esetben érdemes egy-két tojást is a masszához ütni, hogy sütés közben stabilizálja a krémet, illetve felvert tojásfehérjével szintén át lehet keverni, hogy a massza levegősebb legyen.

Kommentet írok

Kommentelni csak bejelentkezve tudsz!

Belépés Regisztráció
Kommentek (0)

Még nem érkezett hozzászólás, legyél Te az első!