Receptfeltöltés
Gyümölcslevesek – variációk egy igen szerethető témára
Gyümölcslevesek – variációk egy igen szerethető témára
Szerző: Wessely Márta

A nyári menü egyik biztos pontja a jól behűtött krémes gyümölcsleves. A gyümölcslevesek elkészítésének számtalan módja van, egy szezonon belül nem csak a különféle ízekre, hanem az eltérő elkészítési módokra, kiegészítőkre koncentrálva is végigkóstolhatjuk a kínálatot.

Épp, ami érik

A gyümölcslevesekben az a legjobb, hogy mindig a piac kedvenceit vehetjük alapul, indulhatunk az eperrel és búcsúzhatunk a szilvával. Igazi klasszikus a meggy és a cseresznye, de ringlót, nyári körtét, friss, savanykás nyári almát, fügét, málnát, egres, áfonyát, ribiszkét szintén feldolgozhatunk leves formájában.

Főzve vagy nyersen

A gyümölcslevesek esetében nem feltétlen van szükség hőkezelésre, a nyári melegben nem csak a hideg leveseket vágyjuk, hanem a hűs konyhát is, amiben nem kell levest főzni, sok esetben bőven elég egy botmixer vagy egy nagyobb űrtartalmú turmix. Ha kellően érett a gyümölcs, amivel dolgozunk, akkor alapvetően elég leturmixolni, illetve összeturmixolni a sűrítőanyagokkal. Az összeturmixolásra az emulgálás miatt van szükség, ebben a pillanatban köt örök barátságot a felhasznált tejszín, tejföl, kókusztej zsírtartalma a gyümölcsben lévő vízzel, nedvességgel, ennek az emulziónak köszönhetően lesz krémes, selymes a kész leves. Nagyon jó megoldás, ha csak a leves egy részét turmixoljuk el, így meglesz a bársonyos alap és extra textúra is marad a levesben.

Ha főzzük a gyümölcsöt, arra ügyeljünk, hogy ne főzzük túl, hiszen akkor elveszti a színét, az ízét és a rostjai is túlságosan szétfőnek.

Mivel sűrítsük a gyümölcslevest?

A levest nem feltétlen kell bármivel sűríteni, a főtt leveseink egy részét leturmixolva pont megadhatjuk a leves testességét, tartalmát. Ezt tovább növelhetjük, ha a leveshez 1-2 szem közepes almát is felhasználunk, apróra kockázva belefőzzük a levesbe, majd elturmixoljuk. Az alma rostjai, magas pektintartalma szépen behúzza a levest.

Ha mégis krémesebben szeretnénk fogyasztani, akkor sűrű tejszínnel, tejföllel, mascarponéval, görög joghurttal, lecsepegtetett natúr joghurttal, kókuszkrémmel, rizskrémmel sűríthetjük, ezekből akár habarást is készíthetünk egy kevés liszttel vagy vaníliás pudingporral.

Hogyan fűszerezzük a gyümölcslevest?

A gyümölcsökből készített levesek fűszerezéséhez nagyon jó választás a kert vagy a terasz nyújtotta zöldfűszer-választék. A málna, meggy, eper levesekhez kitűnő a bazsalikom, a menta vagy a citromfű, de citromos kakukkfűvel szintén ízesíthetjük. A sárgabarack, őszibarack, ringló, szilva vonalon is működnek a zöldfűszerek, itt ugyancsak mehetünk mentás vagy bazsalikomos irányba. A klasszikus, süteményekhez használt fűszerek a levesben is jól muzsikálnak. Akár őrölve, akár fűszertojásba rejtve adhatunk a leveshez fahéjat, szegfűszeget, szegfűborsot, darabka vaníliát. Reszelhetünk bele szerecsendiót, megbolondíthatjuk – főleg a meggyes, málnás változatokat – egy kis őrölt zöld borssal.

A leveseket alkohollal is ízesíthetjük, kevés likőrrel, limoncelloval, rummal, tojáslikőrrel szintén adhatunk neki egy plusz bukét, amely a levesből már finoman a desszert irányba mozdítja a fogást.

Feltétek

A gyümölcsleveshez dukálnak a különféle feltétek. A legkézenfekvőbb a tejszínhabból fújt rózsa, de nyugodtan süthetünk apró égetett fánkokat, falatnyi habcsókokat a leveshez, vagy a madártejhez hasonlóan tojásfehérje csónakokkal is készülhetünk a tálalásra.

Ha erre nincs időnk, akkor tökéletesen megteszi pár szem friss gyümölcs, egy kevés csokoládéforgács vagy édes pattogatott kukorica is.

Kommentet írok

Kommentelni csak bejelentkezve tudsz!

Belépés Regisztráció
Kommentek (0)

Még nem érkezett hozzászólás, legyél Te az első!