Receptfeltöltés
Zárjuk üvegbe a nyár ízeit!
Zárjuk üvegbe a nyár ízeit!

Már érnek a finomabbnál finomabb gyümölcsök. Leszüreteltük a rebarbarát, itt az eper, a bodza, a cseresznye, aztán sorban a többiek. Készülhetnek a lekvárok, szörpök, szószok otthon. A házi befőzés nem ördöngősség, egy kis gyakorlat kell hozzá, na meg persze sok-sok gyümölcs és jó eszközök. Van néhány praktika, amely megkönnyíti a befőzést, tartósítást, erről is írunk cikkünkben. 

Kaldeneker György, a Kaldeneker Lekvárosház megálmodója, tulaja, termékfejlesztője mesélt nekünk a lekvárkészítésről.

Szinte egész évben főzhetünk lekvárt, ha kedvünk tartja. Az eper, meggy, cseresznye után jöhet a sárga- és őszibarack, szeder, málna, ribizli, sárgadinnye, alma, szilva, füge, alma, körte. Télen a déligyümökcsökkel próbálkozhatunk.

kaldeneker-lekvar-harom.jpg

Érdemes egyes gyümölcsöket házasítani, így mennyei lekvárokat kapunk:  eper-cseresznye, bodza-eper, málna-sárgabarack, körte-füge, feketerizli-körte, alma-kamilla.

A gyümölcsöket, ha szerencsések vagyunk, a saját kertjükben szüretelhetjük le. Ha nincs kertünk, akkor mehetünk a piacra, vagy szedd magad akció keretében, ellátogathatunk egy közeli kertbe és ott annyi és olyan gyümölcsöt szedhetünk, ami nekünk tetszik.

A gyümölcsök befőzéséhez nem kell tartósítószer, se befőzőcukor, csak jó minőségű, ép gyümölcs, cukor vagy más édesítő, a savasságot szabályozó citromlé vagy citromsav, és ha kevesebb cukrot akarunk belerakni, akkor gyümölcsökből nyert zselésítő anyag, pektin. A pektin használatával rövidebb főzési idővel készülhetnek a dzsemek, így ízük gyümölcsösebb marad.

A klasszikus dzsem cukorral készül, a gyümölcs édességétől és ízlésünktől függ a cukor mennyisége. Egy kiló eperhez elegendő 10-20 dkg cukor. De lehet édesíteni mézzel, vagy cukormentesen, például sztíviával is befőzni. Utóbbiból két teáskanálnyi elég 10 kilogramm gyümölcshöz. Kalóriamentes és cukorbetegek is fogyaszthatják a vele készült befőtteket. A xilit és a gyümölcscukor is működik, de kalkuláljunk a glikémiás indexével. Az eritrit főzéskor kikristályosodik.

A gyümölcsöknek különböző a főzési igénye. A meggy hamar szétfő, a cseresznyét tovább kell főzni, és ha kész, érdemes kicsit turmixolni. A sárgabarack és a körte főzési ideje fajtafüggő. A málna és a szeder forrástól számított 3-4 percen belül kész, míg az epret 20 percig is rotyogtatni kell, hogy a szivacsos állaga megtörjön.

De nem csak gyümölcsökből készülhet lekvár. A zöldséges lekvárok, chutney-k variációja végtelen, melyek igen kedveltek a grill szezonban. Cukkiniből, szilvából, ananászból, mangóból, kápia paprikából, lila hagymából is készülhet zöldséglekvár, olyan különleges fűszerekkel, mint curry fűszerkeverék, hagymamag, chili, torma, balzsamecet.

Az édes lekvárokat is érdemes megbolondítani. Bátran használjunk levendulát az eperdzsemhez, fahéjat vagy akár mézeskalács fűszert a szilvához, csokit a meggyhez, likőrt vagy édes bort a fügéhez, narancshoz. A dzsemek fűszerezésében csak a fantáziánk szab határt.

Ha sok gyümölcsünk terem, akkor szörpöt vagy gyümölcslevest, ivólevet is főzhetünk be. A házi levesek hidegen és melegen is élvezhetők. Nyáron hűtve, vanília fagylalttal, télen melegen fogyaszthatók.

kaldeneker-lekvar-ketto.JPG

A dzsemeknek kellenek még jó üvegek. A hagyományos tetős üvegek mellett kaphatók most már csatos üvegek is. Mindig forrón töltsük a fertőtlenített üvegekbe a lekvárt, zárjuk le, és azonnal állítsuk fejre. A forró töltelék öt perc alatt sterilizálja a zárókupakot és az üvegben rekedt kis levegőt. Nem marad benne penészgombacsíra, amitől később megromolhatna. Utána mehet a kamrapolcra, de száraz dunsztba is tehetjük pár napra.

További praktikákat, recepteket olvashatnak a Lekvárosház oldalán is.

kaldeneker-lekvar-negy.JPG

Kommentet írok

Kommentelni csak bejelentkezve tudsz!

Belépés Regisztráció
Kommentek (0)

Még nem érkezett hozzászólás, legyél Te az első!