Receptfeltöltés
Főzeléket az asztalra!
Főzeléket az asztalra!
Szerző: Wessely Márta

Bár itt-ott előfordulnak sűrűbb levesek, tartalmasabb zöldséges raguk vagy olyan zöldséges egytálételek, amelyek emlékeztetnek a főzelékre, azért az elég egyértelműen látszik, hogy a magyar főzeléknek nincsen párja.

Igen, mi értjük igazán, hogy egy zöldséges főétel is milyen jó tud lenni, tudjuk, hogy ezeknek a fogásoknak az egyszerűségében rejlik a titka és semmi más nem kell hozzá, csak jó minőségű zöldség és egy kis fantázia.

Miből főzzünk főzeléket?

Alapvetően minden zöldséget hajlamosak vagyunk főzelékesíteni. Télen a krumplifőzelék, a paradicsomos káposzta, a kelkáposztafőzelék a nagy kedvenc, a tavaszi-nyári időszakban meg abból főzünk, aminek éppen szezonja van. Így születnek sorra a tökfőzelékek, a spárgafőzelék, a lucskos káposzta, készül a zsenge borsófőzelék, a zöld- vagy sárgahéjú babból, juliskababból alakul a babfőzelék.

Mi a titka a főzeléknek?

Nincs titok, talán csak annyi, hogy mértékkel és jó érzékkel kell sűríteni. A modern elvek mentén sűríthetjük a főzeléket önmagával vagy egy kevés krumplival, de egy kis liszttel elkevert tejfölös habarás, egy hagyományosan készített vékony rántás vagy tejszínnel való sűrítés is kitűnő választás lehet. Ugyancsak jó megoldás a keményítővel való sűrítés, igaz, itt fennáll a veszélye, hogy az étel melegítésekor már nem azzal az állaggal fogunk találkozni, amit szeretünk, mert a keményítő egy idő után visszaold. Ha nem szeretnénk vacakolni a habarásokkal, de a keményítőben sem bízunk, akkor nyugodtan staubolhatunk, sűríthetünk egy kevés finomliszttel is. A liszt lehet tönköly, lehet teljes kiőrlésű, a lényeg, hogy kanalanként adjuk az ételhez és mindig keverjük csomómentesre a fogásunkat. Ugyanígy jó választás a - turmixolásra szánt - főzelékek esetében, ha száraz zsemlével vagy kenyérbéllel sűrítjük.

Hogyan fűszerezzük a főzelékeket?

A főzelékek a legtöbb esetben nem igényelnek extra fűszerezést. A hagyományos fűszerek mellett némelyik fogáshoz a kömény illik, mások a friss vagy szárított zöld fűszerekkel nyerik el jellegzetes illatukat, ízüket. Ilyen fix párosok a karalábé és a petrezselyem, a zsenge tök és a kapor, illetve a kelkáposzta és a majoránna. Azonban nyugodtan változtathatunk ezeken a párokon is, sőt többféle zöld fűszert is ötvözhetünk egy-egy fogáson belül.

Fűszerolajakat is készíthetünk, amelyekkel a tálalás pillanatában locsolhatjuk meg az ételt. A fűszerolajakban a zöld fűszerek ízének intenzitása megmarad, látványos és illatos eredményt adnak. A zöld fűszereknél a levelek mellett a növények szárát is érdemes felhasználni. Ezeket fűszertartóban vagy szilikon spárgával összekötve adjuk az ételhez és tálalás előtt emeljük ki belőle. Érdekes adat például, hogy a petrezselyem szára sokkal több illóolajat, illatanyagot tartalmaz, mint a levelei. Nagyon kellemes fűszerolajat készíthetünk például csomborból vagy oregánóból.

Feltétlenül legyen feltét!

A főzelékhez azonban jár a feltét. Ez lehet tükörtojás, buggyantott tojás, egy kis sült virsli, krinolin, esetleg sütni való kolbász, szárazkolbász karikák ropogósra sütve, fasírt, sült bacon, illetve a vegán-vega vonalon panírozott, panko morzsás zöldségek, rántott sajt, reszelt sajtból sült tallérok, pirított tofu is kerülhet a főzelékek tetejére vagy mellé halmozva.

Kommentet írok

Kommentelni csak bejelentkezve tudsz!

Belépés Regisztráció
Kommentek (0)

Még nem érkezett hozzászólás, legyél Te az első!