Receptfeltöltés
Karalábé, a tavasz hírnöke
Karalábé, a tavasz hírnöke
Szerző: Wessely Márta

A tavaszi zöldségek érkeztével eljő az ideje a zsenge karalábénak is, amelynek megingathatatlan helye és elvitathatatlan érdemei vannak a magyar gasztronómiában.

A karalábé általában leves vagy töltött formában jelenik meg a tányérunkon. A felhasználása mindig egyfajta rizikóval jár, vajon fás lesz-e a választott fejek valamelyike. Ha nem, akkor jó eséllyel vajpuha, omlós, édeskés, kellemesen zöld ízű alapanyagból készülhetnek a fogásaink.

Hogyan válasszunk karalábét?

A vadkáposzta és a vadfehérrépa szerelemgyereke - a keresztezéssel létrehozott - karalábé kitűnő választás, ha szeretnénk a tavaszi zöldségkínálatból szemezgetni. A válogatásnál arra figyeljünk, hogy egyenletes felületű, kívül nem fás, semmilyen látható hibával nem rendelkező példányokat válogassunk össze, és a szokással ellentétben ne csavarjuk le és dobjuk ki a leveleit már a piacon, hanem vigyük haza és használjuk fel.

Mi minden készülhet karalábéból?

A karalábé a legtöbb esetben a húslevesben, ragulevesben kerül terítékre, de tavasszal, amikor megjelennek a friss példányok, akkor érdemes külön fogásokat is szentelni neki. Ilyen a tejszínnel vagy tejföllel finoman habart karalábé leves, ahol egy enyhén sós, picit édes (a spárga főzővizével azonos) főzőlében főzzük meg a zöldséget és csak minimálisan ízesítjük, hogy halvány, zöld íze érvényre jusson. A karalábélevest frissen vágott petrezselyemmel egészíthetjük ki és az sem baj, ha enyhén fűszerezett húsgombócokat vagy nokedlit főzünk bele. A darált hússal a karalábé amúgy is jóban van, hiszen a karalábéból készíthető csónakokat könnyedén tölthetjük vele.

A töltött karalábé akkor lesz igazán jó, ha a töltéshez előkészített, megpucolt, kikapart zöldséget - a levesnél is írt - sós-édes lében hirtelen leforrázzuk, majd a le- és kicsöpögtetett zöldséget sütőpapíros tepsire fektetjük és így töltjük meg ízlésünk szerint fűszeres darált hússal, vékonyra klopfolt, fűszervajjal rétegzett csirkehússal, zöldséges rizzsel vagy épp a kikapart karalábéval összeforgatott, ízesített bulgurral.

A karalábé gumójából kikerült forgácsokból pedig érdemes készíteni egy kis tejfölös mártást és azzal meglocsolni az elkészült, szépen lepirult töltött karalábékat. A mártást nem csak a töltött gumók mellé kínálhatjuk, hanem eleve készülhet karalábé főzelék is, amelynek édeskés íze a legtöbb gyerek számára kellemes, így jó esélyekkel indulhatunk vele a tavaszi főzelékek mezőnyében.

A lereszelt karalábéból liszttel, tojással és egy kevés fűszerrel készíthetünk röstit is, amelyet olajban ropogósra süthetünk. A karalábé gumóját hasábokra is vághatjuk – és akárcsak a zellert – kisüthetjük és kínálhatjuk krumpli helyett. A nyers, zsenge karalábé kockázva vagy reszelve a szezon salátáiban is jó helyen van.

Együnk karalábélevelet!

A karalábé levelét a gumóhoz hasonlatosan megtölthetjük. Itt érdemes a szőlőlevélből készült recepteket átnézni, nagyjából ugyanúgy felhasználható a karalábé levelei. Főzeléket szintén készíthetünk belőle és egy kis dióval, olívaolajjal könnyed tavaszi pesztót is alakítható a karalábé leveleiből.

Az egészséges karalábé

A karalábé fogyasztása bármilyen tavaszi fogyókúrába jól beilleszthető, hiszen alacsony kalóriatartalmú, ellenben magas növényi rost tartalommal rendelkező növény, amelyben még számos vitamin és ásványi anyag is megtalálható. Ilyen többek között a szelén, a kalcium, kálium vagy a magnézium, illetve a C- és az E vitamin. A levelek nyomelem tartalma egyébként jóval magasabb a gumókénál, már csak ezért is célszerű elgondolkodni a fogyasztásukon, hogy ne csak a nyulak járjanak jól vele.

Kommentet írok

Kommentelni csak bejelentkezve tudsz!

Belépés Regisztráció
Kommentek (0)

Még nem érkezett hozzászólás, legyél Te az első!