Receptfeltöltés
Régi nagy kedvencünk, a kókuszgolyó
Régi nagy kedvencünk, a kókuszgolyó
Szerző: Wessely Márta

Gyerekkori sütemények közül az egyik vitathatatlan kedvenc, amit nem csak az íze, a formája és a ropogós kókuszbunda miatt imádtunk, hanem azért, mert mi magunk is bármikor elkészíthettük, ha épp édességre vágytunk.

A kókuszgolyó ugyanis teljes mértékben a belépő szintet képviseli az apróknál, egy olyan sikerélménnyel kecsegtető finomság, amihez csak össze kell gyurmázni a hozzávalókat. A desszert ezen a szinten is tökéletesen működik, de ha van kedvünk, affinitásunk, akkor egészen izgalmas, a keksz-kakaó-kókusz vonalon túlmutató desszerteket is készíthetünk.

A kókuszgolyó alapja: a kekszmorzsa

Mióta minden élelmiszerboltban alapfelszereltség a kekszmorzsa, a golyók előállítása valóban gyerekjáték. Bár összetörni se nehéz ezeket a kekszeket, sőt, ha magunk állítjuk elő a morzsát, akkor a sütemény összetételén ügyesen alakíthatunk, tehetjük egészségtudatosabbá, rostban gazdagabbá, vagy eleve – az ízesített keksszel – megadhatjuk a desszert alaphangját.

A morzsát keverhetjük darált olajos magvakkal. Kerülhet a masszába darált dió, mandula, finoman pirított mogyoró, de kesudió, paradió, makadámdió is adható hozzá. Szintén színesíthetjük a morzsát darált vagy szemes mákkal.

A morzsa lényege a homogenitás, hozzáadott folyadékkal könnyedén dolgozható tésztává áll össze. A folyadék lehet tej, víz vagy szörp, de nyugodtan használhatunk kompótlevet (például a meggybefőtt levét), illetve növényi tejjel, stílszerűen kókusztejjel is összedolgozhatjuk. Az sem baj, ha kevés olvasztott vajat, natúr krémsajtot vagy jó minőségű növényi zsiradékot adunk hozzá (remek választás a kókuszzsír).

A kókuszgolyó fűszerei

Az előbb felsorolt alapanyagokkal már jelentős mértékben befolyásoltuk a kókuszgolyó ízét, de az alap morzsa még tovább alakítható. Ha a masszához lekvárokat, kompótot, szörpöt vagy ízes magtejeket adtunk, akkor már van egy irány, amihez a további fűszerekkel igazodhatunk. A kókuszgolyóhoz adott holland kakaópor mellé tehetünk egy kevés őrölt fahéjat, csipetnyi szerecsendiót, szegfűszeget, szegfűborsot, reszelt narancshéjat vagy csak egy kis vaníliát.

Ha felnőtteknek szánt édességről van szó, akkor rummal, vagy már párlattal is javasolt ízesíteni a masszát. Amennyiben gyümölccsel töltjük a golyóbisokat, akkor a megfelelő likőrrel tovább erősíthetjük a vonalat, miközben az édességét is megadjuk.

A kókuszgolyó édesítése

A kókuszgolyót a hozzáadott folyadékok egy része már eleve édesítheti. Ha viszont plusz édesítést igényel, akkor ezt nem csak hagyományos módon, porcukorral tehetjük, hanem darált datolyával vagy más darált aszalt gyümölccsel, friss, pépesített banánnal szintén megadhatjuk a massza édességét, illetve mézzel, természetes szirupokkal édesíthetjük. A kész kókuszgolyó édességét, szaftosságát a közepébe kerülő töltelékkel szintén szabályozhatjuk. Egy szemnyi koktélcseresznye vagy egy szem meggybefőtt teljesen más karaktert adhat a desszertünknek.

A kókuszgolyó bundája

A megszokott, hagyományos kókuszreszelékbe való forgatás mellett vagy helyett más alternatívában is gondolkodhatunk. A pirított, durvára tört vagy darált olajos magvak, a cukrozatlan kakaópor szintén jó megoldást kínál, de készíthetünk étcsokoládés, tejcsokoládé bevonót is, amivel – a rácsra ültetett – golyóbisokat meglocsolhatjuk, így szép, roppanós csokoládéburkot nyer a desszert. Ebben az esetben a kókuszt magába a masszába is beledolgozhatjuk, ha ragaszkodunk az ízéhez, textúrájához, vagy a még meg nem kötött csokoládé korpuszt szórhatjuk meg finoman – többek között – reszelt kókusszal.

Kommentet írok

Kommentelni csak bejelentkezve tudsz!

Belépés Regisztráció
Kommentek (0)

Még nem érkezett hozzászólás, legyél Te az első!