Receptfeltöltés
Süssünk tócsnit!
Süssünk tócsnit!
Szerző: Wessely Márta

A krumplis lepény kitűnő választás egy családi reggelire, jó körete szinte bármilyen húsnak, kellemes változatosságot jelenthet a raguk mellett. Ezen kívül számtalan változata van, pontosan úgy, ahogy számtalan módon is nevezzük, hiszen van, aki tócsnit, görhönyt, lepcsánkát, cicegét, cicedlit, bamborákot vagy épp röstit szeretne látni a tányérján.

A görhöny vagy tócsni, azaz a krumplilángos elkészítése viszonylag egyszerű, de még a véges számú alapanyag és a jól behatárolható elkészítési módok mellett is számtalan fajtája van: ahány ház, annyi lepcsánka.

A tócsni hozzávalói

A klasszikus krumplis lepényhez krumpli, liszt, víz és némi só szükségeltetik csak, meg természetesen a zsiradék, amelyben az elkészített lepényeket aranybarnára sütjük. A tócsni könnyedén ízesíthető, a friss zöld fűszerekkel, rozmaringgal, kakukkfűvel, petrezselyemmel, frissen őrölt fekete borssal, fokhagymával, hagymával, rózsaborssal, vagy egy csipetnyi chilivel.

A krumpli egybetartásáért felelős tésztába kerülhet csicseriborsóliszt, használhatunk rizslisztet, reszelhetünk bele egy kevés trappistát, cheddart, ementálit,  vagy ízesíthetjük egy evőkanálnyi reszelt parmezánnal. A lepcsánkából nem csak lapokat, hanem  golyóbisokat is készíthetünk, amelyek közepébe kerülhet egy kisebb mozzarella golyó vagy egy darabka camembert sajt.

Minden tócsni alapja a krumpli?

Nem feltétlen. Mint már az előzőekben is láthattuk, az alap, a krumplival készített fogás is rendkívül jól variálható és ez a kör csak tovább bővül, ha a krumplihoz sem ragaszkodunk, hanem más zöldségekből készítjük a cicegét. A krumplin kívül jó választás a cukkini, a tök, a csillagtök, a padlizsán, de ezek – akár krumplival is gazdagított - keverékét is összeállíthatjuk egy jó lepényhez. A lényeg, hogy a felhasznált alapanyagokat a gyalulás után hagyjuk kicsepegni, illetve olyan sűrűségű tésztává dolgozzuk össze, amely a sütés folyamán nem esik szét, de nem is lesz túlságosan nehéz.

Hogyan alakítható a zöldségekhez készített tészta?

A tócsni lelke ugyan – a legtöbb esetben – a krumpli, de nagyon fontos, hogy a reszelt zöldséget jó tésztába csomagoljuk, hiszen a végeredményt ez szintén sokban befolyásolja. A lisztet ugye variálhatjuk, az ételt gluténmentes lisztekkel is elkészíthetjük, de darát, zabpelyhet, zabpehelylisztet vagy zsemlemorzsát szintén tehetünk a készülő tésztába. Ha rugalmasabb, gazdagabb tésztát szeretnénk, akkor pedig kerülhet a masszába kefir, tejföl, habart tojás.

 Hogyan süssük a lepcsánkát?

A krumpliprószát általában bő olajban sütik, de ha a masszából kifejezetten lapos lepénykéket alakítunk ki, akkor kevés zsiradék is elegendő ahhoz, hogy alaposan átsüljenek. A zsiradékok közül - a napraforgóolaj mellett - süthetünk a magas égési ponttal rendelkező kókuszzsírban is, amelyet kevésbé szív magába a benne sütött étel. Bármilyen és bármennyi zsiradékban is sütjük a cicegét, nem árt a kész lepényeket papírtörlőre szedni és hagyni, hogy lecsepegjen róluk a felesleges zsiradék.

A tócsnit süthetjük sütőben is. Ebben az esetben az összeállított tésztát egy sütőpapírral bélelt gáztepsibe terítjük, és előmelegített sütőben, 190 fokon ropogósra sütjük, majd amikor elkészült, akkor – még a tepsiben – szeletekre vágjuk.

Kommentet írok

Kommentelni csak bejelentkezve tudsz!

Belépés Regisztráció
Kommentek (0)

Még nem érkezett hozzászólás, legyél Te az első!