Receptfeltöltés
Tiramisu variációk nyárra: tokaji aszús, barackpálinkás  és citromlikőrös
Tiramisu variációk nyárra: tokaji aszús, barackpálinkás és citromlikőrös
Szerző: Wessely Márta

A nyári desszertek között az egyik nagy kedvenc a babapiskótára rétegzett lágy krémmel készülő tiramisu, amelyet nem csak kávés-likőrös változatban, hanem az évszaknak megfelelő, könnyed, gyümölcsös hangulatban is elkészíthetünk.

Az alapokat természetesen nem kell bántani, maradhat a babapiskóta és a krémsajt, azaz az olasz tejszínes mascarpone, de a melegre való tekintettel érdemes kihagyni a krémből a nyers tojássárgáját és inkább a szezon gyümölcseivel, párlataival gazdagítani a krémet.

Az eredeti receptben szereplő, amarettoval, azaz mandulalikőrrel ízesített kávé helyett célszerű más likőrt vagy édes párlatot keresni. Ez lehet az olaszoknál kedvelt limoncello, vagy egy kis tokaji aszú is.

Limoncellos tiramisu

A limoncelloval, azaz citromlikőrrel készített tiramisunál a piskóta mellett a krémet is gondosan ízesítjük. A likőrt egy kevés édes narancslében elkeverve oldhatjuk az alkohol töménységét, valamint könnyebben és egyenletesebben járja á a folyadék a piskótát.

A krémhez érdemes nem csak a magát likőrt adni, hanem egy kevés gyümölcshúst is, ami akár egy nem túl alaposan kifacsart narancs húsa is lehet. A krémbe tehetünk még reszelt narancshéjat, limehéjat és citromhéjat, csak arra ügyeljünk, hogy a gyümölcshéj fényes része alatt meghúzódó keserű réteget véletlenül se reszeljük bele és csak olyan déligyümölcs héjat adjunk a süteményünkhöz, amely emberi fogyasztásra alkalmas. Szerencsére egyre több helyen, kisebb és nagyobb hiperszuperekben is előfordulnak a megfelelően kezelt gyümölcsök, amelyeket nyugodtan alkalmazhatunk.

PKM tipp: A kezeletlen héjú citromokból mi magunk szintén elkészíthetjük a sütemény alapját adó likőrt. A likőrhöz citromra, valamilyen tiszta szeszre (fehér rumra, vodkára) van szükség, meg egy adag cukorszirupra és nagyjából egy hónapra. A likőrhöz a citromokat ugyanis először csak szesszel áztatjuk, majd két hét után cukorsziruppal ízesítjük és hagyunk időt, hogy a likőr összes összetevőjének íze beérjen. Amikor már minden íz a helyére került, akkor sűrű anyagon vagy kávéfilteren érdemes átszűrni az italt és úgy tárolni. A limoncellot készíthetjük lime hozzáadásával is.

A nyári tiramisuhoz használt krémet javasolt egy kicsit lágyabbra, könnyebbre készíteni, azaz az ízesített, finoman cukrozott krémsajtot nyugodtan lazítsuk egy kevés frissen vert tejszínhabbal.

Tokaji aszús tiramisu

A tokaji aszúval megálmodott tiramisunál is érdemes valamilyen „vivőanyagot” alkalmazni és nem tisztán csak a borral meglocsolni a tésztát. Erre jó lehet a szőlőlé, de akár egy jó minőségű almalé is tökéletes választás lehet.

A tokajival készített tiramisunál a rétegezéshez használt krémet szintén fellazíthatjuk egy kevés tejszínhabbal, ízesíthetjük egy rúdnyi vanília kikapart magjával, és kevés aszalt gyümölcsöt is csempészhetünk bele, amit a felhasználás előtt érdemes tokaji aszúba tenni legalább egy-két órára. A legjobb, ha aranymazsolát vagy csíkokra vágott sárgabarackot használunk.

Pálinkás tiramisu

A tokajival készített változat mellett, javasolt kipróbálni a sárgabarackos-pálinkás tiramisut is, amelyet barackpálinkával, baracklével, friss baracklekvárral és sok-sok friss, érett sárgabarackkal és őszibarackkal készíthetünk el. Ennél a desszertnél szintén használhatunk vaníliát a krém fűszerezéséhez, de egy kis fahéjjal vagy épp szerecsendióval tovább gazdagíthatjuk az ízkavalkádot.

PKM tipp: Ugyanezen a nyomvonalon haladva készíthetünk málnás vagy meggyes tiramisut is.

Kommentet írok

Kommentelni csak bejelentkezve tudsz!

Belépés Regisztráció
Kommentek (0)

Még nem érkezett hozzászólás, legyél Te az első!