Receptfeltöltés
DNK: a legszebb, legropogósabb házi kenyér, lustáknak és kezdőknek
DNK: a legszebb, legropogósabb házi kenyér, lustáknak és kezdőknek
Szerző: Wessely Márta

A DNK, azaz dagasztás nélküli kenyér több mint tíz éve tartja lázban az internetes közösségeket, nem véletlen, az egy tálban összekutyult, nagyjából átkevert, majd egy éjszakán át pihentetett tészta megdöbbentően szellős, roppanós kérgű végeredményt ad, szinte nulla munkával.

A dagasztást nem igénylő kenyér rusztikus kérgű, méretes légbuborékokkal rendelkező tésztája akkor is garantált, ha a háziasszonynak semmilyen kelt tészta-készítő előképzettség nincs, ugyanis ehhez a kenyérhez gyakorlat nem kell, csak száraz élesztő, liszt, víz, egy nagyobb jénai és egy éjszaka.

Hogyan született a dagasztás nélküli kenyér?

Bár azt gondolnánk, hogy az elmúlt több ezer év elegendő volt minden egyes kelt tészta kigondolására, a helyzet az, hogy a dagasztás nélküli kenyér viszonylag friss találmány, nagyjából a hetvenes évek óta bukkan fel időről-időre különféle szakácskönyvekben. Az áttörő sikert azonban csak 2006-ban érte el, egy amerikai péknek - a Sullivan Street Bakery tulajdonosának - Jim Lahey-nek köszönhető. Ő volt ugyanis, aki a The Times újságíróinak megmutatta, hogy hogyan lehet rendkívül egyszerűen igazán finom, rusztikus házi kenyeret sütni. A cikk megszületett és az amerikaiak, majd az egész világ kenyérsütésre adták a fejüket.

Hogyan alakítható a dagasztás nélküli kenyér tésztája?

A tészta hozzávalóin kedvünk szerint variálhatunk, készíthetjük kenyérlisztből, adhatunk hozzá teljes kiőrlésű lisztet, tönkölylisztet, zabpehelylisztet és maglisztekkel is keverhetjük. A tésztát fűszerezhetjük friss vagy szárított zöld fűszerekkel, a szerkezetét alakíthatjuk egy kevés hozzáadott sikérrel, a tésztához adandó vizet lecserélhetjük tejsavóra, magtejre vagy akár kókusztejre.

A tésztához adhatunk hántolt napraforgómagot, zabpelyhet, lenmagot, kevés szezámmagot, tökmagot, durvára tört diót, esetleg egy maréknyi vágott mandulát. A megkelt kenyeret nem csak erősen lisztezett deszkára boríthatjuk, hanem a lisztet keverhetjük korpával vagy akár kukoricadarával is.

A lukacsos belsejű, roppanós héjú házikenyérhez sokféle receptet találni a világhálón, íme egy kipróbált recept:

Dagasztás nélküli kenyér

34 dkg rétesliszt

17 dkg finomliszt

3,7 dl langyos víz

1/2 tk szárított élesztő

1 1/2 tk só

Egy nagy tálban keverjük össze a liszteket, az élesztőt és a sót. Adjuk hozzá a vizet, és keverjük össze egy fából készült kanállal vagy akár kézzel. Akik először állnak neki ennek a tésztának, sokszor úgy találják, hogy a tészta túl nedves, túl ragacsos. Nem kell aggódni, a nedvesség a sütés közben elillan, megemelve a tésztát és kialakítva annak belső, lukacsos szerkezetét.

Miután összedolgoztunk a tésztát konyharuhával, tiszta törölközővel letakarjuk, vagy az egész tálat egy tiszta zacskóba húzzuk és szobahőmérsékleten, huzattól és közvetlen napfénytől óva hagyjuk kelni 12-18 órán át. Ez a hosszú, lassú erjesztés az, ami a kenyér gazdag ízét adja.

Amikor letelt az idő, akkor a tésztát erősen lisztes deszkára borítjuk, de a deszkán lévő liszten túl többet nem adunk hozzá. Óvatosan néhányszor áthajtogatjuk, a tészta széleit lekerekítjük és egy sütőpapírral bélelt jénaiba vagy római tálba tesszük, finoman lisztezett konyharuhával fedjük és legalább egy órát hagyjuk pihenni.

Amíg pihen a tészta, addig a sütőt 250 fokra vagy a maximumra hevítjük. A tésztát az első 35 percben fedve sütjük, majd fedő nélkül további 25 percig. A kész kenyeret rácsra téve hagyjuk hűlni.

Kommentet írok

Kommentelni csak bejelentkezve tudsz!

Belépés Regisztráció
Kommentek (0)

Még nem érkezett hozzászólás, legyél Te az első!