Receptfeltöltés
Gnocchi a konyhában
Gnocchi a konyhában
Szerző: Wessely Márta

A hétköznapi, rohanós főzésben igazi felüdülést jelent, ha van otthon egy csomag friss olasz krumpligombóc, azaz gnocchi.

A megszokott olasz száraztésztákhoz hasonlóan, a gnocchi szintén remekül alakítható, számtalan fogásba belekomponálható, illetve sokféle étel alapját adhatja.

Hogyan főzzük a gnocchit?

A gnocchi percek alatt megfőzhető, a hűtőben tárolt friss tészta tényleg 1-2 perc leforgása alatt megfő, ha a lobogó sós vízbe tesszük, de a pulton tartott, hosszabb szavatossági idejű gnocchinak sem kell 5 perc, hogy puhává váljon. Az olasz krumpligombócot azonban még főzni sem feltétlen muszáj, több olyan étel is van, ahol a tészta a sütőbe, szafttal körülölelve sül meg, előfőzés nélkül.

Gnocchi a levesben

A gnocchi tökéletes kiegészítője lehet számos levesnek. A krumpligombócot főzhetjük külön vízben is, de ha nem ár a levesnek a főzéskor a léhez adott keményítő, azaz nyugodtan sűríthet rajta a gombóc, akkor csak a levesbe kell potyogtatni - a főzés végén - a gombócokat és hagyni, hogy egyet vagy kettőt rottyanjon.

Ha szűrt, tiszta leveshez adnánk a gombócot, akkor vagy fűszerezett vízben, vagy kimert levesben, alaplében érdemes megfőzni a gnocchit.

Gnocchi a főfogásokban

A gnocchi tökéletesen passzol a legtöbb raguhoz. A kifőtt gnocchit nem csak natúr, magában tehetjük tányérra köretként, hanem – a sufnudlihoz hasonlóan – kevés olajon vagy zsíron elő is süthetjük, hogy finom, ropogós kérget kapjon. Igaz, hogy így kevesebb nedvességet szív majd magába, de nagyon jó textúrája lesz. Ebben a formában érdemes kipróbálni köretként pörkölt, vadragu vagy épp vadas mellé.

A szimplán kifőzött gnocchit tálalás előtt javasolt az előkészített szaftba beleforgatni, akár egy-két merőkanál főzőlével együtt, és óvatosan, csak rázogatva finoman átforralni ebben, és így tálalni. Ilyenkor a lehető legjobban felveszi a szaftot. Ha csak magában ültetjük a tányérra, akkor könnyen elhűl.

A gnocchit a kifőzés után – a gombóchoz, nudlihoz hasonlatosan – pirított morzsába, tört corn flakes-be, pirított mandulaforgácsba vagy zabpehelybe is fogathatjuk és így kínálhatjuk.

Csőben sült gnocchi

Az apró krumpligombócokat ennél a változatnál ki se kell főzni, a zacskóból egyenesen mehetnek a tepsibe, ahol aztán összeboronálhatjuk őket paradicsomos, tejfölös, tejszínes mártásokkal, kerülhet melléjük apróra vágott, finoman előpirított szalonna, szintén körbepirított csirkemell falatok, adhatunk hozzá spenótlevelet, túrót, apró mozzarellát, mángoldot, dinsztelt hagymát, pórét, a kész művet pedig befedhetjük egy nagyobb mennyiségű reszelt sajttal, és már mehet is a sütőbe.

Édes gnocchi

A gnocchit főzhetjük enyhén cukros tejben, kínálhatjuk cukrozott mákkal, darált csonthéjasokkal, megforgathatjuk pirított morzsában és adhatunk mellé édes tejfölt, lekvárt, frissen főzött gyümölcsragut, de akár össze is süthetjük idénygyümölcsökkel és tejszínnel.

Kommentet írok

Kommentelni csak bejelentkezve tudsz!

Belépés Regisztráció
Kommentek (0)

Még nem érkezett hozzászólás, legyél Te az első!