Receptfeltöltés
Télből a nyárba: főzzünk olaszul! – első rész
Télből a nyárba: főzzünk olaszul! – első rész
Szerző: Wessely Márta

A januári borongós időből könnyedén elmenekülhetünk, nem kell hozzá más, csak egy jó kis gasztronómiai kalandtúra, amely Itáliába vezet minket. Az olasz konyhát szinte mindenki kedveli, a legismertebb fogásait otthon is könnyedén elkészíthetjük.

Minestra, minestorne

A téli időszakban az egyik legjobb választás a színes, ízes minestrone, amely sokban emlékeztet a mi hüvelyes alapú raguleveseinkre, de sokkal több napsütés költözik belé a paradicsomnak, a pestonak és a friss zöldségeknek köszönhetően. A bab mellett vagy helyett a leves készülhet feles borsóból, csicseriborsóból, de akkor az igazi, ha friss zellerszár, cukkini, zöldborsó, kelkáposzta, sárgarépa is kerül bele, na meg az egésznek illatot adó friss zöld fűszerek. A leves krémessége könnyedén növelhető egy kis sajttal, a levágott sajtszélek számára ideális végállomás egy nagy fazék minestrone.

Pizza, pasta

A talján konyha nálunk leggyakrabban előforduló ételei a különféle tészták. Élen jár a nápolyi és a szicíliai pizza. A nápolyi a mostanában már nagyobb számban előforduló vékony tésztás pizza, a szicíliai pedig a hagyományos, vastagabb tésztás változat. A feltétek sorában számtalan izgalmas akad, de ha valóban igazi olasz élményre vágyunk, akkor válasszuk a paradicsommal, mozzarellával készülő, friss bazsalikomlevéllel dekorált margheritát vagy a sonkával és articsóka szívvel megpakolt capricciosát.

pizza.jpg

Lasagne

A pizzákon kívül a nyarat egy nagy tepsi lasagneval szintén könnyen az otthonunkba csempészhetjük. A lasagne titka, hogy friss tésztából a legfinomabb, azaz érdemes időt szánni a tojásos tészta elkészítésére, egészen más élmény lesz, mintha bolti száraztészta lapok közé kanalaznánk a paradicsomos húsos ragut és a szerecsendióval fűszerezett besamelt.

Pasta Carbonara

A tésztaételek közül célszerű kipróbálni a carbonarat, ami nem csak spagettivel készíthető, hanem akár tagliatelle tésztával is. A szénégető tésztának számtalan formája ismert nálunk, a legtöbbnek vajh mi kevés köze van az eredeti recepthez. A második világháború idején született carbonarahoz öt fontos alapanyag kell: pecorino romano, tojás, tokaszalonna, só és bors. Természetesen ahány ház, annyi carbonara, így az idő folyamán a juhtejből készített pecorinoból sok helyütt parmezán lett, az egész tojás helyett sokan csak a tojás sárgáját adták a tésztához és a rend kedvéért némi fokhagymával, hagymával is gazdagították az ételt. Egy viszont biztos, az eredeti carbonaraban nincs tejszín és nem is hiányzik belőle.

teszta.jpg

Gnocchi

A száraztésztákon kívül javasolt kipróbálni a mi krumplinudlinkhoz hasonlatos gnocchit, amelyet - a lasagne tésztához hasonlóan – érdemes otthon elkészíteni. A klasszikus krumplis tésztát kedvünk szerint variálhatjuk, készíthetjük sült sütőtökkel, kevés gesztenyeliszttel. Az öntetet sem kell túlbonyolítani, egy adag bolti vagy házi készítésű pesto-val rögvest megoldható ez a probléma, hiszen a pesto az olasz konyha egyik adu ásza, a zöldfűszeres, olajos magvakból, olívaolajjal készített krémet számtalan fogáshoz felhasználhatjuk. Ízesíthetjük vele a gazdag minestronét, egy kevés mehet a pizzához készített mártásba, és ha kevés az időnk, akkor a kifőtt spagettit is csak elég átforgatni 2-3 evőkanál pestoval és máris kész az ebéd. A genovai pestó a legismertebb, a ligúr konyha egyik alapeleme, amely fokhagymából, bazsalikomlevélből, parmezánból, fenyőmagból készül olívaolaj, só és fekete bors hozzáadásával.

Kommentet írok

Kommentelni csak bejelentkezve tudsz!

Belépés Regisztráció
Kommentek (0)

Még nem érkezett hozzászólás, legyél Te az első!