Receptfeltöltés
Hogyan használjuk fel a pesztót?
Hogyan használjuk fel a pesztót?
Szerző: Wessely Márta

A pesztóban rejlő sokszínűséget már felmértük a készítés oldaláról, láthattuk, hogy a klasszikus, bazsalikomos pesztó tulajdonképpen csak egy jó bemutatkozása ennek a mártásnak, szósznak, amit – az alapanyagok ismeretében – mi magunk is kedvünkre alakíthatunk.

Hogyan válasszuk ki az ideális pesztót?

A pesztó elkészítésénél – a korábban sorolt szempontok mellett – fontos kérdés, hogy hogyan, mihez kívánjuk felhasználni. Bár olajjal készül, ám a többi összetevője hajlamos romlandóvá tenni, így a legjobb, ha adott ételhez megálmodott pesztóinkból mindig csak annyit készítünk, amennyi jó eséllyel el fog fogyni, vagy ami marad, az sem áll tovább néhány napnál a hűtőszekrényben.

Magyaros pesztók

Talán meglepő, de ezt az ízig-vérig olasz készítményt nagyon könnyen átdefiniálhatjuk, és sorra születhetnek a valóban magyaros ízvilágú pesztók, amelyekkel számos fogásunkat feldobhatjuk, finoman újraértelmezhetjük.

A petrezselyemből készített, napraforgóolajjal, dióval, kevés repceolajjal összeállított pesztó szinte az összes, klasszikus főzelékünkhöz stimmel. Burgonyafőzeléken kitűnő, de kelkáposztához adva is nagyon kellemes. Nokedlihez, kész sültek ízesítéséhez ugyancsak kitűnő. Látványban, az ízek koncentrációjában eltér a megszokottól, de ennek ellenére érdemes kipróbálni.

A kapron, fokhagymán, kesudión alapuló pesztót adhatjuk a tökfőzelékeinkhez, meglocsolhatjuk vele az épp készülő túrós rétest, ha fokhagyma nélkül csináljuk, akkor az édes, de kaporral készülő desszertjeinkben is ott a helye, azaz kapros-túrós vagy egy friss túrógombóc is kaphat egy mokkáskanálnyi pesztót a tetejére. Igen, nem feltétlen kell magába, a még készülő süteménybe beletenni, az is bőven elég, ha csak a végén alkalmazzuk, így például a kapros-túrósnál mindenki maga döntheti el, mennyire intenzív ízeket szeretne érezni.

A pirospaprika ugyancsak jó alapja lehet a pesztónak. Bár az őrölt, szárított fűszerek használata nem jellemző erre a szószra, de a pirospaprika számára az olaj, a zsiradék tökéletes közeg, így a zsírszegényen készített, de alapvetően paprikás ételeinkhez pesztó formájában is hozzáadhatjuk ezt az ízt, megkaphatja a fogás a semmi mással össze nem téveszthető színét. A paprikapesztó kerülhet rakott krumpliba, krumplilevesbe, pasztinákkrémleves tetejére, magyarosíthatunk vele a zöldborsó krémlevesünkön, ízesíthetjük vele a szombati rántottát, két kiskanálnyi adaggal megadhatjuk a paprikás stanglihoz begyúrt tésztánk színét, ízét.

A téli időszakra, amikor a melengető egytálak, becsinált, savanyított csorba levesek ideje is elérkezik, amikor jő a káposztás, babos fogások évszaka, akkor javasolt tárkonyos pesztót, illetve borsikafüves pesztót használni. A nyári friss fűszereket a fagyasztóban átmenthetjük, már pesztó formájában, azaz az elkészített krémeket érdemes lefagyasztani, akár kisebb adagokra bontva, és felengedés után felhasználni.

Gyors ételek megmentője: a pesztó

A pesztó otthoni létének egyik legfontosabb indoka – amellett, hogy finom – az, hogy hihetetlen gyorsan lehet vele egy könnyű vacsorát asztalra tenni. A pestó tökéletes ízesítő, ha egy gyors, csirkemellből készített ragut szeretnénk összeállítani, jó választás, ha a spagettinkhez, gnocchihoz keresünk könnyű, de ízben gazdag szószt, és szinte adja magát, ha a kevert salátánk öntetének szeretnénk igazán jó karakter adni.

Kommentet írok

Kommentelni csak bejelentkezve tudsz!

Belépés Regisztráció
Kommentek (0)

Még nem érkezett hozzászólás, legyél Te az első!