Receptfeltöltés
Karanténkonyha – A tésztasaláta
Karanténkonyha – A tésztasaláta
Szerző: Wessely Márta

Az utóbbi időszak kormányzati intézkedései és az egyre jobban terjedő vírus mindenkit beterelt a négy fal közé. A nem tervezett családi együttlétekhez a háziasszonyoknak most extra mód hozzá kell járulniuk, a menza gondja szinte minden családban a nyakukba szakadt.

Van, aki számára ebben semmi megterhelő nincs, hiszen a hétköznapokban is ő az, aki ellátja meleg ebéddel a családot, de sokakat készületlenül ért ez a feladat.

De nem csak a közétkeztetés szerepének átvállalása lett kihívás, hanem az is, hogy miből főzünk. Az átmeneti áruhiány sokszor felülírja a terveket, így azoknak, akik most az egész család élelmezéséért felelősek, olyan ételekben kell gondolkodniuk, amelyeket könnyen beszerezhető, esetleg a kamra polcán pihenő alapanyagokból elkészíthetnek.

Ehhez szeretnénk az elkövetkezőkben néhány tippet adni.

Tésztasaláta

A száraz tészta alapon nyugvó tésztasalátával nem lehet mellényúlni. Nincsenek kőbe vésett alapanyagai, a tavasz során felbukkanó friss zöldeket mind bele lehet építeni, és a r friss retek mellett az uborka, paradicsom, avokádó is jól illik hozzá. A tésztasalátába kerülhet grillezett zöldség (cukkini, padlizsán), fagyasztott, előfőzött zöldég, tehetünk bele lecsepegtetett konzerv zöldséget, vagy ezek bármilyen arányú keverékét.

salata-napfeny.jpg

A zöldségeken kívül a tésztasalátába a húsokat is kedvünk szerint állíthatjuk össze, mehet bele friss, gyorsan lepirított csirkemell, előző napról maradt hideg sült, apró fasírozott, felvágott, karikára szelt virsli, kolbász, szafaládé, krinolin vagy épp lecsepegtetett halkonzerv (szardínia, makréla, tonhal).

A húsmentes változatban szerepelhet kockára szelt főtt tojás, pirított vagy füstölt tofu, apróbb csicseriborsó fasírtok, szejtán kockák, illetve vegán sajt.

A sajtok közül szinte bárki jól érzi magát egy tésztasalátában, a reszelt félkemény sajtok mellett a friss feta, a falatokra tépkedett mozzarella, cikkekre vágott camembert, kevés fűszerezett vagy natúr krémsajt, illetve egy kis cheddar is kerülhet a salátába. A sajtokat nem csak ebben a formában adhatjuk a salátához, falatnyi sült vagy épp panírozott, rántott sajttal szintén feldobhatjuk a salátát, bár ezeket inkább feltétként javasolt a kész saláta mellé adni, hogy egységesen jusson mindenkinek. 

Az öntetet meg ugyancsak a kedvünk és a lehetőségeink szerint variálhatjuk. Használhatunk simán extraszűz olívaolajat, adhatunk hozzá pirított szezámmagból készült szezámolajat, dió- vagy mogyoróolajat, kukoricaolajat, repcét, amihez kedvünk tartja. Az olaj mellett balzsamecettel, ecetkrémmel ízesíthetjük még a salátánkat, illeve összeállíthatunk joghurtos, majonézes önteteket is, esetleg kész megoldásokkal is dolgozhatunk.

A fűszerezéshez kitűnőek a friss zöldfűszerek, a snidling vagy a petrezselyem, de ha az olajat összemixeljük pár szárított fűszerrel és hagyunk nekik együtt néhány órát, akkor szintén izgalmas, ízes végeredményt adnak.

medvehagyma.jpg

A salátában jól mutatnak a különféle magvak, plusz textúrát és extra rostot biztosít a pirított dió, a vékonyra szelt, finoman étpirított pucolt mandula, a szezámmag, a lenmag, vagy ezek keveréke.

A tésztasalátánál fontos az alap is, érdemes apróbb, de nem túl apró tésztát felhasználni, olyat, amelyikkel azonos méretűre vágtuk az összes többi hozzávalót. Jó választás lehet a kisebbik fodros kocka, a farfalle, a rövid penne (penne rigate), a kagylótészta vagy az olasz fusilli. Választhatunk a salátához teljes kiőrlésű lisztből készített vagy épp gluténmentes tésztát is, ha erre lehetőségünk nyílik, és van olyan családtagunk, akinek így kívánjuk elkészíteni.

A kifőtt, lecsepegtetett tésztát ebben az esetben akár hideg folyóvíz alatt át is öblíthetjük, így nem fognak a szemek összeragadni, amíg a többi hozzávalóval átkeverjük.

teszta.jpg

Kommentet írok

Kommentelni csak bejelentkezve tudsz!

Belépés Regisztráció
Kommentek (0)

Még nem érkezett hozzászólás, legyél Te az első!